Par izstādi

2019. gadā apritēja 75 gadi, kopš bēgļu gaitās devās tūkstošiem Baltijas valstu iedzīvotāju. Lielākā daļa no viņiem savu dzimteni pameta uz visiem laikiem.

Daudziem bēgļiem 1944.gadā par pirmo apmešanās vietu kļuva Vācija, kur tika izveidotas neskaitāmas nometnes, kuras vēlāk dēvēja par DP (pārvietoto personu nometnēm). Pēc vēsturnieku pētījumiem un aplēsēm tiek uzskatīts, ka Vācijā nonāca aptuveni 40 000 igauņu, 171 000 latviešu un ap 60-70 000 lietuviešu.

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar šī dramatiskā laika liecībām, norisēm un aktivitātēm, Baltijas valstu atmiņu institūcijas: Igaunijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Martina Mežvīda Lietuvas Nacionalā bibliotēka, "Baltijas mantojuma tīkls" (Baltic Heritage Network) un atbalstītāji ir izveidojušas virtuālo izstādi "Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944–1951". Izstādes veidotāji interesentiem piedāvā ieskatu par bēgļu nometņu izveidošanu, ikdienu, svētkiem un likvidēšanu. Nometnes bija ne tikai mājvieta, kur īslaicīgi uzturēties. Tās savā veidā reprezentēja katru no Baltijas valstīm ar savām tradīcijām un dzīves uzskatu.

Nometnēs tika organizētas skolas, izdoti laikraksti, grāmatas, dibinātas teātru kopas, orķestri, baleta trupas un kori. Notika mākslas izstādes, dziesmu svētki, koncerti, kā arī rīkotas dažādas sporta sacensības. Populāras bija visdažādāko arodu darbnīcas – šuvēju, kurpnieku, rotkaļu un citas. Liela uzmanība tika pievērsta nodarbībām, kuras uzturēja nacionālo pašapziņu, tika svinēti valstu dibināšanas dienas un nacionālie svētki.

Virtuālajā izstādē interesenti var iepazīties ar nometņu laika dokumentiem, fotogrāfijām un nelieliem kinohroniku fragmentiem par Baltijas valstu kopīgo vēsturi Vācijā DP nometnēs.

Izstādi veido tematiskās grupas:
Igaunijai (18)
Latvijai (24)
Lietuvai (18)

Dokumentu, fotogrāfiju apskate un iespējas.

1. Iepriekšējais 4. Pārvietošana
2. Automātiskais režīms 5. Palielināt oriģinālā izmērā
3. Nākošais 6. Slēgt

Virtuālajā izstādē publicētos materiālus nedrīkst kopēt vai pavairot. Izmantojot informāciju, lūdzam atsaukties uz šo izstādi un avotu.

Saites uz izstādi.
www.archiv.org.lv/balti_dp_saksamaal
www.archiv.org.lv/baltijas_dp_vacija
www.archiv.org.lv/baltijos_dp_vokietija
www.archiv.org.lv/baltic_dp_germany

Atsauksmes un komentārus par virtuālo izstādi sūtīt

Igaunijas Nacionālajam arhīvam: e-pasts: rahvusarhiiv@ra.ee, www.ra.ee (J. Liivi 4, 50409, Tartu, Estonia)
LNA Latvijas Valsts arhīvam: lva@arhivi.gov.lv (Bezdelīgu iela 1, Rīga, LV-1048, Latvija)
Martina Mežvīda Lietuvas Nacionālās bibliotēkas Lituanikas nodaļai:
e-pasts: j.budriuniene@lnb.lt (Gedimino ave. 51, Vilnius, LT-01504)

 

© Igaunijas Nacionālais arhīvs, 2014.
© Latvijas Nacionālais arhīvs, 2014.
© Martina Mežvīda Lietuvas Nacionālā bibliotēka, 2014.